Usínání na prsu a spánek

Spánek je jednou z klíčových složek péče o novorozence a to nejen pro jeho zdravý vývoj, ale také pro vaše kojení, vlastní pohodlí a fyzickou i duševní pohodu. Správný spánkový management a výběr, zda chcete praktikovat společné spaní s vaším dítětem, jsou důležitá rozhodnutí, která mohou mít významný vliv na celé kojení. Společně si můžeme popovídat o managementu spánku a naučit se vše důležité pro podporu kojení.

Zdroj: mamila.sk
Zdroj: mamila.sk

Přečtěte si článek Mamily, který se spánku a kojení věnuje:

Častým důvodem, že se chce dítě kojit je to, že je unavené a potřebuje se uvést do stavu pohody, ve kterém snáz usne. Usínat na prsu je pro miminka úplně normální, je to jedna z funkcí kojení. Dítě má i jiné potřeby než hlad. Jiné fyzické a psychické potřeby nejsou o nic míň důležité než hlad. Není možné je odsouvat do pozadí jen proto, že si logicky zdůvodníme, že dítě není hladové.

Kojení nemá jen výživovou funkci, jednou z důležitých funkcí kojení je totiž uspávání. Ikdyž bude miminko starší, zůstane kojení výborným způsobem, jak ho uspat. A až odroste, tak se samo od sebe naučí usínat bez pomoci. To dokáží všechny děti, když je do samostatného usínání netlačíme. Není tedy potřeba snažit se, aby dítě dokázalo usínat bez kojení. Jednou to bude zvládat úplně samo i bez naší snahy ho to naučit. A do té doby právě kojení a uspávání na prsu nesmírně zjednodušuje denní i noční péči o miminka.

Navíc dítě, které položíte do postýlky se pravděpodobně dříve vzbudí – proto může pomoct, když ho budete po dobu spánku nosit v nějakém nosítku, protože potom bude spát lépe a nevzbudí se tím, že se ho budete snažit položit. Pro mnohé děti může být samostatné hodinové spaní v postýlce nereálný cíl. Některé děti vzbudí i položení do postýlky a potom jsou opět vzhůru a celé se to opakuje. Tím pádem ukládání ke spánku trvá velmi dlouho nebo dítě vůbec nespí. Proto mnohým matkám pomáhá i to, že kojí dítě v leže na posteli a po usnutí už s ním nehýbou.
Večer může být pro mnohé děti náročný. Je běžné, že přibližně v tomto čase se všechny děti chtějí často kojit, chtějí být na prsu neustále a vyndání prsu z úst způsobí pláč. Proto je dobré umožnit v tomto čase dítěti kojit se stále, zkuste si ho dát do nějakého nosítka a zároveň ho kojit anebo si s ním lehněte a kojte v leže. Netrapte se, kojte dítě bez toho, abyste se snažili, aby vydrželo alespoň nějakou dobu bez prsa. Časté pití nemůže ublížit ani zatížit bříško, děti jsou z těhotenství zvyklé na konstantní přísun živin a čím častěji se kojí, tím je to pro ně lepší. Nemůžou se ,,přejíst."

Pro dítě je dobré, aby trávilo čas v matčině náruči a většina dětí potřebuje pomoc při usínání.

Spánek dětí, večerní uspávání a počet probuzení se v průběhu času mění. A nezávisí to jen na kojení nebo hladu dítěte. Děti se budí z různých důvodů a kojení jim pomáhá znovu usnout. Děti se můžou budit velmi často. Intervaly probouzení se nemusí věkem prodlužovat. Může se stát, že se děti budí častěji než když byly maličké. Ovlivňují je totiž víc podněty přes den, rychlý rozvoj mozku, zpracovávání nových zážitků, získávání nových schopností (otáčení, sezení, lezení, chození), růst zoubků. Je normální, že v noci se dítě uklidní na prsu a usne.

Definice,,kvalitního" spánku je pro děti dost jiná než pro dospělé. Děti většinou spí ,,kvalitně," když jsou v těsné blízkosti s matkou (v nosítku nebo v posteli). Často potřebují kojení, aby mohly usnout na prsu a také po usnutí, aby dál spaly a když se probouzejí a jejich spánkové cykly jsou krátké. Trvají o hodně méně, než si lidé představují a ženy přejí. Není typické, aby kojené děti spaly souvisle dvě nebo tři hodiny. Je mnohem typičtější, že potřebují velmi časté kojení, a že spí v relativně krátkých postačujících úsecích. Toto se s věkem bude postupně měnit.

Při společném spaní je z hlediska kojení důležité, aby si matka pro sebe našla pohodlnou polohu tak, aby v ní vydržela a nic ji nebolelo, k čemuž může využít polštář, případně jiné pomůcky, aby neměla bolesti zad.

Všechny děti se jednou budit přestanou a budou spát celou noc bez toho, abyste je to museli učit. Když jsou příliš malé, aby to zvládaly samy, je důležité vědět, že děti potřebují večer jistotu vaší přítomnosti, vaši pomoc při tom, aby mohly usnout, a aby se naučily, že spinkání a noc jsou bezpečné, a že mají u sebe někoho, kdo jim pomůže opět usnout.

Zdroj: mamila.sk

Vytvořte si webové stránky zdarma!